Speed Update – PageSpeed czynnikiem rankingowym w mobilnej wyszukiwarce Google

Data dodania: 2018-08-28 11:20

Czym jest PageSpeed?

PageSpeed jest to jeden z czynników rankingowych w wyszukiwarce Google, który od dawna jest brany pod uwagę w desktopowych wynikach wyszukiwania, a który od niedawna  obejmuje również wyszukiwarkę na urządzeniach mobilnych. Co to oznacza dla właścicieli witryn? Oznacza to że szybkość ładowania strony na smartfonie lub tablecie wpłynie na pozycjonowanie strony mobile. Strony, które wczytują się zbyt wolno i nie spełniają wymagań mobilnych, mogą stracić zajmowane pozycje w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Jak poprawić wynik PageSpeed?

- Wyeliminowanie zbędnych przekierowań, które są na stronie internetowej i powodują jej wolniejsze ładowanie

- Uporządkowanie kodu źródłowego strony internetowej

- Pomniejszenie plików graficznych oraz zdjęć na stronie internetowej. Dotyczy to zwłaszcza np. galerii zdjęć czy portfolia.

- Odinstalowanie niepotrzebnych wtyczek i aplikacji, które znacząco obciążają stronę internetową,

- Wybranie dobrego hostingu,

- Wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki.

W internecie z powodzeniem działa wiele narzędzi  dzięki którym można sprawdzić, jaka jest obecna wydajność strony internetowej. Do takich narzędzi należą np.: PageSpeed Insights oraz Test My Site with Google W wypadku uzyskania słabego wyniku narzędzia te podpowiedzą w jaki sposób poprawić czas ładowania strony. Udzielą też konkretnych wskazówek i rozwiązań optymalizacyjnych. Wydajność witryny warto też zweryfikować za pomocą Chrome User Experience Report oraz wtyczki Lighthouse do przeglądarki Chrome. Istotnym zabiegiem, mającym na celu optymalizację strony pod względem urządzeń mobilnych, jest zadbanie o to by dana strona była responsywna, czyli możliwość płynnego dostosowywania się układu witryny do wielkości ekranu, na jakim jest ona wyświetlana.

Które strony WWW mogą stracić swoją dotychczasową pozycję w rankingu?

Speed Update skupia się na ukaraniu stron, których wersje mobilne działają zdecydowanie za wolno i ładowanie strony pozostawia wiele do życzenia. Wyszukiwarce Google zależy na nieustannym udoskonalaniu sposobu poszukiwania treści oraz konsumpcji tej treści za pomocą stron WWW wykonanych w technologii RWD. Jeżeli dana witryna osiągnęła wynik w granicach 60-80 punktów w Google PageSpeed to zmiany nie wpłyną na pozycję strony w rankingu. Jeżeli natomiast dany serwis w rankingu otrzyma kilkanaście punktów, a czas odpowiedzi serwera pozostawia wiele do życzeń to nowy algorytm Google’a z pewnością to odnotuje. Szybkość działania wpływa na pierwsze wrażenie, jednak jest to jeden z kilku parametrów, dlatego warto też zadbać o poprawne wyświetlanie serwisu na smartfonach. Obecnie odnotowuje się już ponad 50% ruch w Internecie za pomocą smartfonów. Warto też mieć dobrze opisaną ofertę, estetyczną szatę graficzną itd.

Dlaczego prędkość wczytywania będzie miała znaczenie przy pozycjonowaniu strony?

Czas ładowania strony www jest bardzo ważną kwestią dla każdego użytkownika. Przeglądając witryny, gdy trafimy na taką, która wyświetla się bardzo wolno to najczęściej opuszczamy ją, i szukamy na innej stronie to czego potrzebujemy. Wolne ładowanie witryny wpływa przede wszystkim na jej popularność oraz na powodzenie dotarcia określonej oferty do użytkownika. Szukamy informacji szybko i oczekujemy też, że strony www będą dostosowane do naszego szybkiego tempa. Zwłaszcza, gdy pod uwagę weźmiemy urządzenia mobilne. Korzystanie z Internetu na urządzeniach mobilnych nadal zyskuje na popularności i zapewne w najbliższym czasie zrówna się poziomem użytkowników korzystających z Internetu na komputerach stacjonarnych. Dlatego obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do wydajności stron www na urządzeniach mobilnych.

 

wstecz
Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest Project-Pro Sp. z o.o.. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.

O blogu

Szukasz informacji ze świata Marketingu? Właśnie je znalazłeś.

Przedstawiamy starannie wyselekcjonowane informacje i nowości przygotowywane są przez zespół Project-Pro w oparciu o inne źródła oraz własne testy i doświadczenia.

Zapraszamy do lektury!

Zaufali nam

Zadowolenie Klienta jest dla nas najważniejsze, dlatego też dokładamy wszelkich starań, by jakość oferowanych przez naszą firmę usług była na najwyższym poziomie. Wiele firm nie tylko z podkarpacia ale również z innych regionów naszego kraju zaufało naszemu wieloletniemu doświadczeniu – mamy nadzieję, że Państwa firma dołączy do grona naszych zadowolonych Klientów.

  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c